Prevence akné

Nejlepší způsob boje proti akné je nedat mu šanci se ve větší míře rozvinout. Bránit se můžeš dodržováním následujících tipů.

Pravidelná péče o pleť

K ošetření pokožky využívejte léčebných kosmetických přípravků. Ty na rozdíl od běžné kosmetiky obsahují účinné látky pomáhající v boji s nepříjemnými problémy kůže. Vyhnout byste se měli přípravkům obsahujícím mýdlo. Ochranný plášť pokožky je slabě kyselý a častým používáním mýdla dochází k jeho poškození.

Životospráva

Kvůli akné se nemusíš trápit žádnou speciální dietou, každopádně ale platí, že některým dobrotám je lepší se vyvarovat. Platí to hlavně o jídlech s vyšším obsahem tuku, ostrých kořeněných jídlech, hořčici apod. Přednost dávej lehčím pokrmům, zelenině a ovoci, salátům a celozrnnému pečivu. Zkus taky sám vypozorovat, jak tvoje tělo reaguje na různé pokrmy. Pokud budeš mít pocit, že se po některých situace s akné zhoršuje, dočasně je z jídelníčku vyřaď. Nezapomínej ani na pravidelný pitný režim, za den byste měli vypít alespoň dva litry tekutin (ideální je čistá neperlivá voda).

Dostatek pohybu a spánku

Vyhýbej se zakouřeným místnostem, dopřávej si co nejvíce pohybu na čerstvém vzduchu. Při aktivním pohybu se pokožka lépe prokrvuje, z kůže a podkoží se vyplavují škodlivé látky. Nedostatek spánku pleti obecně škodí. Schází-li tedy kůži čas pro obnovu v době spánku, nemůže být zdravá a odolná proti nežádoucím vlivům. Pokud málo spíme, projevuje se to na celkově únavě, na kůži se zvýrazňují vrásky, máme kruhy pod očima…

Na cigaretu zapomeň, zkus radši sluníčko

Kouřením dochází ke stahování malých cévek v kůži. Ta proto není zásobena krví, neodvádí se škodlivé látky a celkový stav pokožky se zhoršuje. Naopak sluneční paprsky díky svému ultrafialovému záření potlačují množení bakterií, což může vést k přechodnému zlepšení. Vzhledem ke stavu ozónové díry byste to ale se sluněním také neměli přehánět. Rozhodně se vyhněte pobytu na přímém slunci v době kolem poledne. U zhruba pětiny populace však má sluníčko přesně opačné účinky. Proč? Je to zejména v souvislosti s tím, že při pobytu na slunci dochází ke zvýšenému pocení, svůj vliv může mít i užívání opalovacích krémů. Solárko má sice také dezinfekční účinky, při léčbě akné se ale nedoporučuje.

Stres a psychika

Trvalý stres dokáže člověka pěkně rozhodit, projevit se může i na kůži. U citlivějších osobností navíc těžší formy akné vedou k podceňování sebe sama, depresím, úzkostem a stresu. Pokud cítíš, že tě akné začíná omezovat v životním stylu – vyhýbáš se kvůli němu společnosti, nechceš chodit ven, protože se stydíš apod., je na místě zkusit se obrátit o pomoc u psychologa.

Další tipy jak na akné:

  • Nechoď spát neodlíčená. Póry se pak ucpávají a to je ideální prostředí pro vznik akné.
  • Zkuste náplasti proti ucpávání pórů.

Máš nějaký tip, jak na akné? Napiš nám ho a pomoz i ostatním.