Léčba akné

Léčba akné
Pokud se potýkáš s lehčí formou akné, můžeš vystačit s běžnými přípravky a léčebnou kosmetikou, samozřejmě spolu s dodržováním pravidel prevence.

S rozvojem dermatologie, plastické chirurgie a dalších moderních léčebných metod došlo v posledních letech k výraznému pokroku i v možnostech léčby akné. Je třeba si ale uvědomit, že akné jako takové vyléčit nelze, protože by muselo dojít k odstranění mazových žláz. Lze ale výrazně zmírnit průběh onemocnění, v případě jizev po akné pak zabránit jejich vzniku či dosáhnout jejich odstranění.

Pokud máš s akné vážný problém, neváhej a vydej se za specializovaným lékařem – dermatologem. Ten tě vyšetří a s největší pravděpodobností ti nejprve předepíše nějaký dezinfekční nebo antibiotický roztok. Ten se obvykle aplikuje dvakrát denně. Zevní antibiotika jsou k dispozici také ve formě gelů, krémů či lotionů a mohou se na základě doporučení lékaře používat v kombinaci s dalšími léčebnými krémy a gely.

V případě přetrvávajících problémů se přistupuje k celkové léčbě. Znamená to, že dojde řada i na tablety – antibiotika (většinou tetracyklinové řady), která se podávají po dobu dvou až tří měsíců.

U žen přichází v úvahu také hormonální antikoncepce. Nezbytná je ovšem návštěva gynekologa, který může předepsat speciální hormonální léky mající zároveň antikoncepční vlastnosti.

Léčba akné je běh na dlouhou trať. Nebuďte rozčarovaní, když po týdnu nebude vidět žádné výrazné zlepšení. Důležité je vytrvat a pravidelně dodržovat předepsanou léčebnou péči.

Dermabraze

Dermabraze slouží k vyhlazení nerovností kožního reliéfu a odstranění horních vrstev kůže. Funguje na principu vysokorychlostní elektrické frézky a je využívána pro zlepšení vzhledu pokožky poznamenané předchozím zraněním či operací. V našem případě se k ní přistupuje pro zahlazení jizev po akné.

Odstranění jizev po akné laserem

K odstranění či zmírnění viditelných jizev se používá několika typů laserů. U jizev po akné se osvědčila terapie laserem Smoothbeam. Defektní vazivo v jizvě se v tomto případě nahrazuje novým a zdravým, čímž dochází k zahlazení jizvy. Více informací o léčbě akné laserem.

Chemický peeling

Chemický peeling je neinvazivní metoda používaná k mimo jiné i k zjemnění jizev způsobených akné. Jedná se o rychlou a účinnou metodu. Lékař na postižená místa nanáší směs aktivních látek, regenerace je viditelná bezprostředně po zákroku. Při chemickém peelingu se nejčastěji využívá kyselina glykolová, tretinoin, TCA a Jessnerův roztok.

Chemický peeling nedokáže nahradit chirurgické metody, např. dermabrazi, při které dochází k přímému „obrušování“ povrchu kůže. Není proto vhodný např. pro léčení velmi hlubokých jizev po akné.